Dapp چیست؟

Dapp چیست؟ برنامه‌های غیرمتمرکز – که به‌عنوان «dApps» یا «dapps» نیز شناخته می‌شوند، برنامه‌های دیجیتالی هستند که به جای تکیه بر یک رایانه، بر روی یک شبکه بلاک چین از رایانه‌ها اجرا می‌شوند. از آنجایی که dApp ها غیرمتمرکز هستند، از کنترل و تداخل یک مقام واحد آزاد هستند. برنامه های غیرمتمرکز (dApps) چیست؟ برنامه‌های […]

Dapp چیست؟

برنامه‌های غیرمتمرکز – که به‌عنوان «dApps» یا «dapps» نیز شناخته می‌شوند، برنامه‌های دیجیتالی هستند که به جای تکیه بر یک رایانه، بر روی یک شبکه بلاک چین از رایانه‌ها اجرا می‌شوند. از آنجایی که dApp ها غیرمتمرکز هستند، از کنترل و تداخل یک مقام واحد آزاد هستند.

برنامه های غیرمتمرکز (dApps) چیست؟

برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) برنامه‌ها یا برنامه‌های DApps خارج از حوزه اختیار و کنترل یک مقام واحد هستند. DApps – که اغلب بر روی پلتفرم اتریوم ساخته می شوند – می توانند برای اهداف مختلفی از جمله بازی، امور مالی و رسانه های اجتماعی توسعه یابند.

برای مثال یک برنامه ، مانند اسنپ یا اینستاگرام ، بر روی یک سیستم رایانه ای اجرا می شود که متعلق به یک سازمان است و توسط آن اداره می شود و به آن اختیار کامل بر برنامه و عملکرد آن می دهد. ممکن است چندین کاربر در یک طرف وجود داشته باشد، اما در طرف مقابل توسط یک سازمان کنترل می شود.

DApp ها می توانند روی یک شبکه همتا به همتا یا یک شبکه بلاک چین اجرا شوند.

در زمینه ارزهای رمزنگاری شده، dApps در یک شبکه بلاک چین در یک محیط عمومی، منبع باز و غیرمتمرکز اجرا می شود و از کنترل و تداخل هیچ مرجعی عاری است. برای مثال، یک توسعه‌دهنده می‌تواند یک dApp مانند توییتر یا اینستاگرام ایجاد کند و آن را روی یک بلاک چین قرار دهد که در آن هر کاربری می‌تواند پیام‌هایی را منتشر کند. پس از ارسال، هیچ کس – از جمله سازندگان برنامه – نمی تواند پیام ها را حذف کند.

مزایا و معایب dApps

بسیاری از مزایای dApps حول توانایی برنامه برای محافظت از حریم خصوصی کاربر است. با برنامه‌های غیرمتمرکز، کاربران برای استفاده از عملکردی که برنامه ارائه می‌کند نیازی به ارسال اطلاعات شخصی خود ندارند. DAppها از قراردادهای هوشمند برای تکمیل تراکنش بین دو طرف ناشناس بدون نیاز به تکیه بر یک مرجع مرکزی استفاده می کنند.

dApps را می توان به عنوان پلتفرم رسانه های اجتماعی جایگزین توسعه داد. یک پلتفرم غیرمتمرکز رسانه اجتماعی در برابر سانسور مقاوم است زیرا هیچ شرکت کننده ای در بلاک چین نمی تواند پیام ها را حذف کند یا پیام های ارسالی را مسدود کند.

اتریوم یک پلتفرم منعطف برای ایجاد dApp های جدید است که زیرساخت مورد نیاز توسعه دهندگان را فراهم می کند تا تلاش های خود را برای یافتن کاربردهای نوآورانه برای برنامه های دیجیتال متمرکز کنند. این می تواند استقرار سریع dApps را در صنایع مختلف از جمله بانکداری و امور مالی، بازی، رسانه های اجتماعی و خرید آنلاین امکان پذیر کند

معایب dapp ها

استفاده از dApps هنوز در مراحل اولیه است و بنابراین آزمایشی و مستعد مشکلات خاص است. سؤالاتی وجود دارد که آیا برنامه ها می توانند به طور مؤثر مقیاس شوند، به ویژه در مواردی که یک برنامه به محاسبات قابل توجهی نیاز دارد و شبکه را بیش از حد بارگذاری می کند و باعث تراکم شبکه می شود.

توانایی توسعه یک رابط کاربر پسند یکی دیگر از نگرانی ها است. اکثر کاربران برنامه های توسعه یافته توسط مؤسسات متمرکز سنتی، انتظار سهولت استفاده دارند که آنها را تشویق به استفاده و تعامل با برنامه می کند. برای انتقال افراد به dApps، توسعه‌دهندگان باید تجربه‌ای برای کاربر نهایی و سطح عملکردی ایجاد کنند که رقیب برنامه‌های محبوب و تاسیس شده از قبل باشد.

چالش انجام اصلاحات کد یکی دیگر از محدودیت های dApps است. پس از استقرار، dApp احتمالاً به منظور ایجاد پیشرفت‌ها یا اصلاح باگ‌ها یا خطرات امنیتی به تغییرات مداوم نیاز دارد. طبق گفته اتریوم، انجام به‌روزرسانی‌های مورد نیاز در dApps برای توسعه‌دهندگان چالش برانگیز است، زیرا تغییر داده‌ها و کدهای منتشر شده در بلاک چین سخت است

تفاوت بین یک برنامه متمرکز و غیر متمرکز چیست؟

یک برنامه متمرکز متعلق به یک شرکت واحد است. نرم افزار کاربردی برای یک برنامه متمرکز بر روی یک یا چند سرور تحت کنترل شرکت قرار دارد. به عنوان یک کاربر، با دانلود یک نسخه از برنامه و سپس ارسال و دریافت داده ها از سرور شرکت، با برنامه تعامل خواهید داشت.

یک برنامه غیرمتمرکز روی یک بلاک چین یا شبکه همتا به همتا از رایانه ها کار می کند. کاربران را قادر می سازد تا در معاملات مستقیم با یکدیگر به جای اتکا به یک مرجع مرکزی شرکت کنند. کاربر dApp مقداری ارز دیجیتال برای دانلود و استفاده از کد منبع برنامه به توسعه دهنده پرداخت می کند. کد منبع به عنوان یک قرارداد هوشمند شناخته می شود که به کاربران اجازه می دهد بدون افشای اطلاعات شخصی تراکنش ها را انجام دهند.

با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی آکادمی عبدالهی استفاده کنید.

آماده سازی فرم
لطفا صبر کنید

فرم ساز آسان

مشاوران آموزشی
آکادمی عبدالهی

پاسخگوی شما هستند

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *