فورک(fork) چیست؟

فورک(fork) چیست؟ اگر با فناوری بلاکچین آشنایی داشته باشید، می دانید که تغییر اطلاعات ثبت شده در بلاکچین امکان پذیر نیست

اگر با فناوری بلاکچین آشنایی داشته باشید، می‌دانید که تغییر اطلاعات ثبت شده در بلاکچین امکان پذیر نیست. بلاکچین از پروتکل‌هایی پیروی می‌کند که توسط برنامه‌نویسان پیاده‌سازی شده است و تغییرناپذیراند. برای مثال، در بلاکچین بیت کوین همیشه اندازه بلاک 1 مگابایت است، زمان ماین یک بلاک 10 دقیقه است و غیره. مسئله عدم ایجاد تغییر در بلاکچین برای کسانی که با قوانین موجود مخالف هستند، خوشایند نیست. چه راه‌حلی برای این افراد وجود دارد؟ آپدیت یا ایجاد یک بلاکچین جدید.

انواع فورک(fork) کدام است؟

به طور کلی ما دو نوع فورک داریم

سافت فورک (soft fork)

سافت فورک یا انشعاب نرم که روشی سازگار با نسخه قبلی است، یک به‌روزرسانی جزئی در نرم‌افزار ایجاد می‌کند. اگر شرکت کنندگان در شبکه این به‌روزرسانی را انجام ندهند، همچنان می‌تواند در اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌های شبکه شرکت کنند. اما برای ثبت بلاک توسط ماینری که این آپدیت را انجام نداده است؛ مشکل ایجاد می‌شود و شبکه بلاک او را رد می‌کند.

2. هارد فورک (hard fork)

ممکن است بین اعضای شبکه اختلافات شدیدی به‌وجود بیاید. این اختلاف‌ها ممکن است بر سر امنیت شبکه، میزان توزیع ارز، سرعت انتقال و مواردی مشابه پیش بیاید.

این اختلافات می‌تواند منجر به ایجاد هارد فورک شود. این هارد فورک باید صورت بپذیرد تا اختلافات به وجود آمده بر آینده رمزارز موردنظر تاثیر نگذارد.

بنابراین در هارد فورک، تغییراتی اساسی در نرم‌افزار ایجاد می‌شود به‌گونه‌ای که دیگر با نسخه‌های قبلی سازگار نیست. اگر شرکت‌ کننده‌ای این به‌روزرسانی را انجام ندهد، برای همیشه از شبکه جدا می‌شود. هارد فورک در واقع یک انشعاب دائمی از بلاکچین ایجاد می‌کند. برای مثال بیتکوین کش هاردفورکی از خود بیتکوین است

با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی آکادمی عبدالهی استفاده کنید.

آماده سازی فرم
لطفا صبر کنید

فرم ساز آسان

مشاوران آموزشی
آکادمی عبدالهی

پاسخگوی شما هستند

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *